Ozon Tedavisi Nedir?

İçerik

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon tedavisi çeşitli hastalıkların tedavisinde ozon gazının kullanılmasıdır. Ozon, oksijenin (O2) üç atomlu (O3) halidir. Ozon tedavisi daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır.

Ozon tedavisine bu konuda eğitim almış doktorun kararıyla (hastanın ve hastalığın durumu, tıbbi endikasyonu göz önünde bulundurularak) başlanmalıdır..

Ozon Tedavisi Nasıl Etki Eder?

• Tıbbi ozonun iyi bilinen bakteri öldürücü, mantar öldürücü ve virüs çoğalmasını önleyici özelliği vardır. Bu nedenle bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde, iltihaplanmış yaraların dezenfeksiyonunda kullanılır.
• Kan dolaşımını arttırma özelliği vardır. Dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır.
• Düşük dozlarda kullanıldığında, vücudun direncini arttırır, bağışıklık sistemini aktive eder. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu veya bozuk olduğu hastalara ozon uygulanmasında çok başarılı sonuçların alınmasını sağlar.

Ozon Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

1. Damar hastalıkları, dolaşım bozukluklarının tedavisinde

 • Bacaklardaki açık yaralar (ulcus cruris)
 • Şeker hastalığına bağlı oluşan yaralar
 • Yatağa bağlı hastalarda oluşan bası yaraları (yatak yaraları)
 • Pıhtı atması sonucu oluşan damar tıkanıklığına bağlı yaralar

2. Virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde

 • Karaciğer hastalıklarından hepatitler
 • Uçuklar (herpes)
 • AIDS gibi virüs hastalıkları
 • İyileşmeyen iltihaplı yaralar

3. Zor iyileşen enfekte yaralarda ve enflamatuar hastalıkların tedavisinde

 • Enflamatuar barsak hastalıkları (kolit, proktit)
 • Yanıklar, haşlanma ve enfekte yaralar, mantar enfeksiyonları

4. Kanser tedavisinde ilave ya da tamamlayıcı olarak kullanılır. Ozon bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılır. Vücut direncinin artmasını sağlar.

5. Otoimmün hastalıkların tedavisinde

 • Multiple Skleroz
 • Çölyak

6. Yaşlılığa bağlı gelişen hastalıklarda

 • Unutkanlık
 • Hafıza kaybı

7. İç organ tedavileri

Akciğer ve karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, şeker Hastalığı, cilt hastalıkları, kanser hastalıkları, ortopedik rahatsızlıklar, diş ve diş eti hastalıkları, bağırsak hastalıkları, kadın hastalıkları ve cinsel sorunların tedavisinde de ozondan faydalanılır.

8. Kronik ağrı sendromları

Fibromiyalji gibi kronik ağrıların yorgunluğun giderilmesinde kullanılır. Çağımızda birçok kişinin ortak derdi olan sürekli olarak kendini yorgun, bezgin hissetme durumu ozon yardımıyla giderilir.

Ayrıca kanser ağrısı, yaralanma, yanık, kesik gibi travmalar sonucu oluşan veya psikolojik kaynaklı ağrılar da ozonla tedavi edilebilmektedir.

Ozonun verdiği yüksek enerji ile yorgunluğa neden olan kimyasal reaksiyonlar önlenir. Yüksek enerjili oksijen, insanların kendilerini zinde ve sağlıklı olarak hissetmelerini sağlar.

Ozonun Diğer Tıbbi Amaçlı Kullanım Alanları Nelerdir?

 1. Anti-aging: Yaşlanma ve yaşlanmanın etkilerinin geri alınması, bedensel ve ruhsal anlamda daha sağlıklı, zinde olmayı sağlar.
 2. Detoksifikasyon: Çeşitli nedenlere vücuda giren kimyasal ve biyolojik atıkların zararsız hale getirilmesini sağlar.
 3. Bölgesel incelme: Ozon gazının yağ yakma özelliği sayesinde yağ hücrelerine lokal enjekte edilmesi ile bölgesel yağ eritilmesi sağlanmaktadır.
 4. Selülit sorunları da giderilmesi: Ozo sağladığı yüksek enerjili oksijen sayesinde deri hücrelerinin canlanmasını ve gençleşmeyi sağlar.

 

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ozon tedavisi beş farklı şekilde uygulanmaktadır.

 1. Majör otohemoterapi: Hastadan 50 ila 100 ml kan alınıp, ozonlanarak tekrar geri verilmesi şeklinde tedavi yapılır. Yaşlılığa bağlı hastalıklarda, dolaşım bozukluklarında yeniden canlanmayı sağlamak için, virüs kökenli hastalıklarda ve genel bağışıklık sistemi aktivasyonu için kullanılır. Steril, ozona dayanıklı sarf malzemesi veya vakumlu şişe kullanılır.
 2. Minör otohemoterapi: Hastadan alınarak ozonlanan 3-5 ml kan intramusküler yolla hastaya geri verilir. Bu yöntemle spesifik olmayan bağışıklık sistem aktivasyonu yapılır. Alerjik hastalıklarda ve genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmekte kullanılır.
 3. Ozon gazının vücut dışından uygulanması: Ozon gazını kapalı bir sistemde özel bir plastik torba (ayaklar ve bacaklar için) içinde dolaştırarak ya da vücudun farklı bölgelerine uygun torbalar, folyolar ile gerçekleştirilmesidir. Bu sarf malzemeleri ozona dayanıklı materyalden yapılır.Vücudun tedavi edilecek kısmı önceden su ile nemlendirilir, çünkü ozon kuru bölgelere etki etmez. Bu metod ülserleri, yaraları, açık yaraları, ameliyat sonrası oluşan lezyonları ve enfekte olmuş alanları tedavi etmekte çok etkilidir. Ayrıca ozonlu zeytinyağı veya kremler de harici olarak cilt eruptionları, egzama, mantar, liken gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 4. O3 gasının rektal yolla uygulanması: Hasta hiçbir rahatsızlık hissetmez, çünkü O3 gazı direkt olarak hassas barsak cidarı tarafından emilir. Kullanılan tüp ve torbalar tek kullanımlık olduğundan tamamen hijyeniktir. Bu metod genelde barsakların enflamatuar hastalıklarında kullanılır.
 5. Ozonun eklem içi enjeksiyonu: Ozon gazı (eğitimli kişilerce), eklem içine enjekte edilmesi şeklinde yapılan tedavidir.Bu metot ağrılı enflamatuar hastalığı olan ekleme uygulanır (eklem kireçlemesi, artrit, tekrarlayan artroz).

Sağlıklı günler dileriz...

Diğer Faaliyet Alanlarımız

Yaşlı Bakımevi , Rehabilitasyon Merkezi ve Fizik Tedavi , Kuru İğne Tedavisi

Kadıköy Ağrı Merkezine

Nasıl Ulaşabilirim?

Yol Tarifi

Aşağıdaki butonu tıklayarak yol tarifini alabilirsiniz. Kadıköy Ağrı Merkezi Google Haritalar
Yol Tarifi

Bizi Arayın

Ağrı Merkezi istanbul. Çağrı merkezimizi ve sekreterlerimizi arayabilirsiniz 
Hemen Ara

Mail Yazın

Ağrı Merkezimize Mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi bekliyoruz.
Mail Gönder

6 comments on “Ozon Tedavisi Nedir?”

 1. Ozon tedavisi için kan verildikten ne kdr süre sonra tekrar geri yüklemesi yapılmaktadır? fiyatlandırması nasıl & ne kadar?

 2. Merhaba, annem 15 yıli aşkın süredir şeker, tansiyon hastası, neredeyse 10 yıldırda tiroidimuz az çalışiyor.
  Pandemi nedeniyle doktora gidemiyoruz. Kalpte de birşeyler başladı.
  Vücudunda kriz şeklinde gelen kaşiñtilar var ve yara oluyor artık.
  Ozon tedavisi uygulanabilur mi ve fiyat ne kadar SGK ödüyor mu?

  Teşekkurler

 3. Merhabalar annem 60 yaşında dizlerinde sıvı kaybı var ve doktor ameliyat olması gerektiğini söylüyor,acaba ozon tedavisinin bi faydası olur mu?

  1. Merhaba Ayşen hanım. Detaylı bilgi için bize +90 530 343 7499 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadıköy Ağrı Merkezi

Ağrı, hayatı maalesef olumsuz yönde etkileyen en önemli faktördür. Sizler de ameliyatsız ve ilaçsız ağrılarınızdan kurtulmak için bizlere ulaşınız. 
Başlayalım!
Hemen Ara
Yol Tarifi
Randevu Al
envelope-omap-markercheck-square-ophone-squaremap-signs linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram