Eklem İçi Sıvı (Hyalüronik Asit) Enjeksiyonu

EKLEM İÇİ SIVI (HYALÜRONİK ASİT) ENJEKSİYONU

Eklem içi sıvı (Hyalüronik asit); Diz osteoartriti 65 yaşın üzerindeki insanlarda ağrı ve sakatlığa yol açan sık görülen bir hastalıktır. Yaşlanma, aşırı fiziksel aktivite, geçirilmiş cerrahi müdahaleler, aşırı kilolu olma, travmalar ve genetik yatkınlık en önemli risk faktörleridir.

Bu yaygın olmasına rağmen ideal bir tedavisi yoktur. Diz çevresindeki kasların güçlendirilmesi, eklem içi hyalüronik asit enjeksiyonları, eklem çevresi kaslara yönelik İMS, proloterapi ve eklem koruma prensiplerinin öğretilmesi çoğu hastada şikayetleri geçirir. Protez uygulamalarının en sık uygulandığı eklem diz eklemidir.

Hyalüronik asit, eklem kıkırdağında doğal olarak bulunan bir maddedir. Diz eklemi sıvısının kayganlığını sağlar ve kıkırdak hücrelerini koruyucu etkisi vardır. Gonartrozda,eklem içi hyalüronik asit seviyesi azalır, eklemin beslenmesi ve kayganlığı azalır, eklemin yük taşıma kapasitesi azalır.

Eklem içine enjekte edilen hyalüronik asitin esas etkisi ağrıyı kesmek değildir. Doğrudan değil ama dolaylı yoldan ağrı kesici etki gösterebilir. Esas etkisi, eklemde eksilen hyalüronik asidin yerine konularak eklem kayganlığını sağlamak ve kıkırdağın dayanıklılığını artırmaktır.

"<yoastmark

Sağlıklı beslenen ve kayganlığı artan eklemde ağrılar da azalır. Eklemin yük taşıma kapasitesi artar.

Hyalüronik asit enjeksiyonları haftada bir toplam üç veya beş kez uygulanmaktadır. Altı ayda bir yapılan tek dozluk enjeksiyonlar da vardır. Nispeten pahalı bir tedavidir.

Bu ilaçlar sosyal güvenlik kurumları tarafından ödenmemektedir.

Kuru İğne (İMS), proloterapi, PRP gibi tedavi yöntemleri ile kombine edilebilir. Bu tedavi 6–12 ay sonra tekrar edilebilir. İleri yaşlardaki hafif ve orta şiddetli osteoartritlerde, ağır ancak cerrahi müdahale ilgili riski bulunan hastalarda uygun ve güvenli bir tedavi yöntemidir.

Hangi Hastalara Eklem İçi  Sıvı (Hyalüronik asit) enjeksiyonu Yapılmalıdır?

  • Osteoartrit (hafif ve orta şiddetli vakalar)
  • Dejeneratif menüsküs hastalığı
  • Ameliyatın sakıncalı olduğu ileri yaş eklem kireçlenmeleri
  • Menüsküs ameliyatlarından sonra eklem içi kayganlığı artırmak için
  • Diz eklemi kıkırdak hasarı olan hastalar

Bu enjeksiyonların ileri yaşlarda yapılması gerektiği gibi yanlış bir kanaat vardır. Bu doğru değildir, bu enjeksiyonlar eklem ve kıkırdak hasarının olduğu her yaşta yapılabilir.

Kadıköy Ağrı Merkezi olarak Eklem içi sıvı (Hyalüronik asit) enjeksiyonu başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Sağlıklı günler dileriz...

Diğer Faaliyet Alanlarımız

Yaşlı Bakımevi , Rehabilitasyon Merkezi ve Fizik Tedavi , Kuru İğne Tedavisi

Kadıköy Ağrı Merkezine

Nasıl Ulaşabilirim?

Yol Tarifi

Aşağıdaki butonu tıklayarak yol tarifini alabilirsiniz. Kadıköy Ağrı Merkezi Google Haritalar
Yol Tarifi

Bizi Arayın

Ağrı Merkezi istanbul. Çağrı merkezimizi ve sekreterlerimizi arayabilirsiniz 
Hemen Ara

Mail Yazın

Ağrı Merkezimize Mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi bekliyoruz.
Mail Gönder

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadıköy Ağrı Merkezi

Ağrı, hayatı maalesef olumsuz yönde etkileyen en önemli faktördür. Sizler de ameliyatsız ve ilaçsız ağrılarınızdan kurtulmak için bizlere ulaşınız. 
Başlayalım!
Hemen Ara
Yol Tarifi
Randevu Al
envelope-omap-markercheck-square-ophone-squaremap-signs linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram