PRP Tedavisi

İçerik

PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plasma), en doğal gençleşme yollarından biri. Güneş ışınları, sigara kullanımı, gebelik, stresli yaşam ve beslenme düzeninin dengesizliği gibi birçok etken sebebiyle yıpranan cildimiz PRP tedavisi sayesinde kaybettiği yapıları geri kazanıyor.

Çok çeşitli vücut alanlarında kullanılabildiği gibi hastanın kendi kanı kullanılarak yapılan bir tedavi olduğu için tamamıyla doğal; tamir mekanizmaları uyaran, kullanışlı bir tedavi metodudur.

PRP (Platelet Rich Plasma) nedir?

PRP tedavisi, kolunuzdan hekim tarafından alınan 10cc kadar az bir kan kullanılarak yapılıyor. Alınan bu kan santrifüj cihazında yüksek devirde çevrilerek 5-10 dakika sonunda trombosit dediğimiz kan hücrelerinden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı elde edilerek yapılan bir tedavi yöntemidir.

Elde edilen plazma ihtiyaç duyulan cilt bölümlerine çok ince uçlu iğnelerle enjekte edilir. Böylece cildimizi oluşturan ana yapılardan olan kollajen ve elastin artışı en doğal yolla tetiklenmiş oluyor.

PRP bir ilaç mıdır?

PRP bir ilaç değildir. Kişinin kendi kanı dışında başka bir madde içermez. Etkisi ilaçların aksine uygulandığı bölge ile sınırlıdır. Böbrek, karaciğer ve midede yan etkilere yol açmaz. Kortizon içermez. PRP'nin içinde, vücudun iyileşme cevabındaki hücrelerin bölgeye ulaşmasını ve çoğalmasını sağlayan büyüme faktörleri yer alır.

Bu faktörler aynı zamanda yeni damarların oluşumu, enfeksiyonların önlenmesi ve doku proteinlerinin üretimi konularında olumlu etkilere sahiptirler.

PRP herkese uygulanır mı?

PRP tedavisi her yaş gurubunda uygulanabilen bir tedavidir. Uygulanmaması gereken kişiler şunlardır:

-Hamileler

-Pıhtılaşma bozukluğu bulunan

-Trombosit (platelet) sayı ve fonksiyon bozukluğu na sahip kişiler

-Kanser hastaları.

PRP ile saç tedavisi

Günlük genel olarak 100-150 tel saç dökülmesi normal olarak kabul edilir. Bundan daha fazla olursa saç dökülmesi ciddiye alınır. PRP, saç tedavisinde de oldukça başarılı sonuçlar elde eder. PRP işleminde hastaların kanı alınıp, belli bir aletten geçirilir.

Kanda bulunan ve hücrelerin büyümesini sağlayan hormonların bulunduğu; saç köklerini besleyecek, gelişmesini sağlayacak olan (trombositten zengin) kısım ayrıştırılır. Dökülme olan bölgeye enjekte edilir.

Bu yöntem genel olarak genetik dökülmelerde etkili olur. Saç mezoterapisinde de PRP kullanılır.

PRP içinde kök hücreler var mıdır?

Yaygın kanının aksine, PRP içinde çok az sayıda kök hücre bulunur. Kök hücreler, kas iskelet sisteminde kas, kemik iliği, yağ dokusu, sinovya (eklemi döşeyen ince zar tabakası) gibi birçok doku içinde az sayıda bulunurlar.

Kök hücrelerin tedavi amaçlı kullanımları için ya kemik iliğinden alınan dokunun özel tekniklerle konsantre edilmesi ya da yukarıda sayılan dokulardan elde edilen hücrelerin laboratuvar ortamında üretilerek birkaç hafta  sonra ikinci bir seansta uygulanmaları gerekir. PRP uygulama kitleri ile kemik iliği konsantresi uygulama kitleri farklıdır.

PRP içinde kök hücreler var mıdır?

Yaygın kanının aksine, PRP içinde çok az sayıda kök hücre bulunur. Kök hücreler, kas iskelet sisteminde kas, kemik iliği, yağ dokusu, sinovya (eklemi döşeyen ince zar tabakası) gibi birçok doku içinde az sayıda bulunurlar.

Kök hücrelerin tedavi amaçlı kullanımları için ya kemik iliğinden alınan dokunun özel tekniklerle konsantre edilmesi ya da yukarıda sayılan dokulardan elde edilen hücrelerin laboratuvar ortamında üretilerek birkaç hafta

PRP tedavisi seans sayısı ne kadardır?

Kişiden kişiye ve tedavi türüne göre değişmekle birlikte ortalama 3-6 seans arası başarı sağlanmaktadır.

PRP tedavisi seans süresi ve seans aralıkları ne kadardır?

PRP seans süresi bölgenin büyüklüğüne göre 30-40 dakika sürmektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte seanslar 2-3 hafta aralıklarla yapılabilir. Sonrasında destek tedavi olarak 7-8 ayda bir seanslar tekrarlanmaktadır.

PRP tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi sonrasında hastanın dinlenmesini gerektiren herhangi bir özel durum yoktur. Hasta normal günlük hayatına devam edebilir. Eklem için PRP uygulamalarından sonra birkaç gün eklemi zorlayacak hareketlerden veya aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.

PRP tedavisi süresince güneş banyosu ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedavi kürü sonunda ciltteki hassasiyet ve morluklar iyileştikten sonra hastanın güneşlenmesinde bir sakınca yoktur.

PRP uygulaması alerjik bir reaksiyon oluşturabilir mi?

Allerjik reaksiyon riski oluşturmaz çünkü enjeksiyon içeriğinde hiçbir katkı maddesi olmadan doğrudan kendi serumunuz cildinize uygulanmaktadır.

PRP'nin Yan Etkisi var mı?

PRP tedavisinin uygulanmış olduğu alanda iğnenin cilde girdiği yerde az miktarda kızarıklık, şişlik, ağrı ve morarmalar görülebilir. Enfeksiyonun oluşmaması için tedavinin uygulandığı bölgenin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Fakat bu yan etkiler çok fazla görülmez.

Eklem İçi PRP

PRP ile dokular iyileşerek yenileniyor

PRP (Platelet Rich Plasma) trombositten zengin plazma anlamına geliyor. Kanın pıhtılaşmasından sorumlu olan trombositler, aktive edildikleri zaman büyüme faktörleri olarak bilinen iyileştirici proteinler salgılayarak dokuları iyileştirip yeniliyor.

PRP tedavisinde kullanılan trombositler hastanın kendi kanından alınan numuneden ayrıştırılarak elde ediliyor ve serum olarak yaralı bölgeye enjekte ediliyor. Enjekte edilen sıvıda yüksek konsantrasyonda trombosit ve büyüme faktörleri bulunuyor. Normal kanın 1 mililitresinde 150.000-400.000 trombosit bulunurken PRP’de bu sayı 1.000.000’un üzerine çıkıyor.

Trombositler ayrıca sessiz lokal kök hücrelerini aktive ettiğinden plazma sıvısı doğal bir ilaç gibi etki gösteriyor. Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon kıkırdak gibi yapıların iyileşmesini hızlandırır.

Tedavi uzmanlar tarafından uygulanmalı

PRP tedavisi omuz ağrıları, tenisçi dirseği, golfçu dirseği, ön çapraz bağ yaralanmaları; diz, omuz, kalça eklem kireçlenmesi, diz kapağı tendiniti, ayak bileği burkulmaları, topuk dikeni ve kulunç ağrısı olarak bilinen kas gerginliklerinin tedavisinde kullanılıyor.

PRP nasıl hazırlanır ve uygulanır

Hastanın kendi kanı steril bir ortamda alındıktan sonra özel işlemler ile trombositler kanın diğer şekilli elemanlarından ayrılıyor. Uygulanmak istenen bölgeye bu sıvı enjekte ediliyor. PRP’nin kalitesi, trombositlerin yaşama kabiliyetine bağlıdır. Bu nedenle PRP uzman bir ekip tarafından hazırlanmalı ve uygulanmalıdır.

PRP’nin hazırlama sürecinde trombositler canlılığını sürdürebilmelidir, aksi takdirde; canlılığını kaybeden trombositler aktive edilemez. Aynı şekilde, PRP uygun şekilde hazırlanmazsa, trombositler erken aktive olur ve daha hazırlık safhasında büyüme faktörleri kaybolabilir.

PRP tedavisinin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

İlk enjeksiyondan 3 hafta sonra hasta tekrar değerlendirilmelidir. Genellikle 3 hafta arayla 6 aylık dönem içinde 3 enjeksiyona kadar yapılabilir. İşlemden sonra doku iyileşmesini hızlandırmak için fizik tedaviye devam edilebilir. Hastaların birçoğunda ilk enjeksiyondan sonra iyileşme görülür.

Birçok bilimsel çalışmada başarı oranının %80 – 85 oranında olduğu gösterilmiştir. Bazı hastalarda kısmi bir iyileşme olurken, bazı vakalarda tam iyileşme gösterilmiştir. PRP yönteminde kişinin kendi kanından alınıp hazırlanması nedeni ile herhangi bir yan etkisi yoktur. Yalnızca yapıldığı bölgede geçici bir ağrı ve şişme yapabilir.

Bu etki 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer. Tedavi öncesi başlanan ve 5 gün süre ile ağrı kesici ilaç kullanımı ile bu durum en aza indirilebilmektedir.

PRP Tedavisi Fiyatları ?

PRP Tedavisi uygulanacak dolguya ve enjekte edilecek doza göre değişir,  Buraya tıklayarak uzman arkadaşlarımız ile görüşüp detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz , siz herşeye değersiniz.

Bizleri Youtube'dan takip edebilirsiniz.

 

Kadıköy Ağrı Merkezine

Nasıl Ulaşabilirim?

Yol Tarifi

Aşağıdaki butonu tıklayarak yol tarifini alabilirsiniz. Kadıköy Ağrı Merkezi Google Haritalar
Yol Tarifi

Bizi Arayın

Ağrı Merkezi istanbul. Çağrı merkezimizi ve sekreterlerimizi arayabilirsiniz 
Hemen Ara

Mail Yazın

Ağrı Merkezimize Mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi bekliyoruz.
Mail Gönder

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadıköy Ağrı Merkezi

Ağrı, hayatı maalesef olumsuz yönde etkileyen en önemli faktördür. Sizler de ameliyatsız ve ilaçsız ağrılarınızdan kurtulmak için bizlere ulaşınız. 
Başlayalım!
Hemen Ara
Yol Tarifi
Randevu Al
envelope-omap-markercheck-square-ophone-squaremap-signs linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram